HENNA NA VLASY
Mnohí z vás iste počuli o použití henny na farbenie vlasov alebo ste ju už aj sami vyskúšali.
Hlavné dôvody, prečo uprednostniť hennu pred chemickými farbami:
- Henna je čisto prírodná, neobsahuje žiadne chemické látky, preto je šetrná k vlasom aj k pokožke.
- Vlasy získajú po hennovaní krásny lesk a aj suché poškodené vlasy vyzerajú po niekoľkých farbeniach zdravšie.
- Korienky sa po hennovaní mastia oveľa menej.
- Suché poškodené končeky sa po hennovaní výrazne vyhladia. (Samozrejme, veľké poškodenie už vyriešia len nožnice.)
- Henna dokáže prekryť aj šediny.
- Vlasy sú po hennovaní hebkejšie na dotyk.
Neutrálne faktory, ktoré treba pred hennovaním zvážiť:
- Henna vlasy vyrovnáva. Vyhladzovací efekt je výraznejší s každou aplikáciou.
- Henna je permanentná, teda nikdy sa úplne nevyzmýva.
- Henna nedokáže vlasy zosvetliť. Naopak, pri každom ďalšom hennovaní sú vlasy vždy o niečo tmavšie, ako sa vrstvy na seba nabaľujú.
- Henna má veľmi špecifickú bylinkovú vôňu podobnú vôni sena, ktorá nemusí každému voňať. Vlasy sú po henne cítiť ešte niekoľko dní po farbení.
- Celý proces hennovania vlasov môže zabrať 5 – 24 hodín, teda si ho treba dobre naplánovať.
Na čo si treba dať pozor:
- Originálna henna farbí v rozmedzí týchto odtieňov: ryšavá – červená – bordová – gaštanová (hnedočervená). V obchodoch a na internete možno kúpiť zmesi bylinných farieb, ktoré zvyknú byť označené ako blond henna, hnedá henna, čierna henna, atď. V týchto prípadoch JE veľmi DÔLEŽITÉ POZRIEŤ SI ZLOŽENIE farby, pretože tieto odtiene celkom určite obsahujú aj iné zložky ako čistú hennu. Často ide o čisto bylinné zmesi, ktoré sú bezpečné, no dávajte si pozor na PPD a indigo. Tieto 2 zložky môžu (ale nemusia) spôsobiť nepríjemné alergické reakcie.
- Medzi farbením chemickou farbou a hennovaním treba dodržať aspoň 1 – mesačný odstup. Ak by ste tento odstup nedodržali, môže (ale nemusí) henna s chemickou farbou zreagovať a výsledkom by bol zelenkastý odtieň vlasov.
Postup pri hennovaní
Hennovanie si treba dobre naplánovať, lebo Vám zaberie pomerne veľa času. Nezabúdajte, že vlasy môžete hennovať najskôr 1 mesiac po farbení chemickou farbou. To platí aj pre iné druhy chemickej úpravy vlasov ako napríklad trvalá.
1. Výber henny – ako sme písali vyššie, čistá henna farbí vždy v odtieňoch ryšavej a červenej. Pokiaľ chcete dosiahnuť iný odtieň, musíte siahnuť po zmesi, ktorá obsahuje aj iné zložky ako hennu. Avšak dávajte si pozor na zloženie a vyhýbajte sa najmä chemickej látke PPD. Zvážte aj obsah indiga, ktoré často spôsobuje silné bolesti hlavy napriek tomu, že ide o rastlinnú zložku. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok, nespoliehajte sa na hennu bežne dostupnú v drogériách. Tá má zvyčajne nízku kvalitu. Oveľa kvalitnejšie produkty nájdete na internetových stránkach.
Skutočný TOP medzi produktmi, ktoré sú dostupné na Slovensku, je BAQ henna (body art quality) od Shea Butter Cottage. Ide o 100% čistý henna prášok v najvyššej kvalite s veľmi vysokou farbiacou schopnosťou. Výborné sú tiež produkty od Henné Color, ktoré sú dostupné v širokej škále odtieňov.
2. Príprava zmesi – Na internete môžete nájsť stovky návodov na namiešanie čo najlepšej henna pasty. Základom sú vždy tieto 2 zložky: henna prášok a citrónová šťava. Kyslá zložka je nevyhnutná na uvoľnenie farbiacich pigmentov z henny. Zvyčajne sa na to používa práve citrónová šťava, no ako alternatíva sa dá použiť napríklad víno, trochu jablčného octu, kyselina citrónová vo fľaši, atď. Použitie ďalších ingrediencií závisí na Vašej kreativite. Veľa webstránok odporúča pridať do pasty čajovníkový alebo levanduľový olej. My sme to skúšali s olejmi aj bez nich a zásadný rozdiel sme nepostrehli.
Hennu miešajte v plastovej, sklenenej alebo porcelánovej nádobe a nepoužívajte na miešanie kovové predmety. Pastu miešajte plastovou lyžičkou alebo drevenou vareškou. Kov by mohol spôsobiť, že farba chytí na vlasoch zelený nádych.
Na zvýraznenie ryšavých odtieňov sa odporúča pridať do pasty mletú škoricu alebo papriku, prípadne silne koncentrovaný ibištekový čaj.
Na zvýraznenie hnedých odtieňov (a utlmenie červenej) sa odporúča pridať výluh čiernej zrnkovej kávy, ktorý zároveň priaznivo ovplyvňuje prekrvenie pokožky hlavy.
Na lepšie prekrvenie a regeneráciu pokožky hlavy môžete pridať mletý zázvor, škoricu (zvýrazňuje ryšavé odtiene), esenciálny čajovníkový alebo levanduľový olej (jemne tlmia červené odtiene), kávu (tlmí červené odtiene) alebo silný žihľavový odvar (nemá vplyv na výslednú farbu).
Pasta by mala mať konzistenciu pudingu. Nesmie byť príliš hustá, lebo by sa zle nanášala na vlasy, no nesmie byť ani príliš riedka, lebo Vám bude stekať z vlasov, čo môže celý proces veľmi znepríjemniť, keď zoberiete do úvahy, že pastu budete mať na hlave niekoľko hodín. Henna pasta má byť hustejšia ako chemická farba, preto sa bude horšie rozotierať a tým pádom jej budete potrebovať viac. Na krátke vlasy stačí 50 g prášku, na stredne dlhé treba 100 g, dlhé husté vlasy môžu vyžadovať až 200 g. Dajte si záležať na miešaní, aby ste rozdrvili väčšinu hrudiek a vytvorili čo najjemnejšiu pastu.
Dobré návody na miešanie „dokonalej“ zmesi nájdete na týchto stránkach (v anglickom jazyku): http://www.hennaforhair.com/mixes/index.html, http://www.hennapage.com/henna/how/mix.html alebo http://www.hennacaravan.com/how/mix.html.
Pastu prikryjeme potravinovou fóliou (fóliu pritlačíme priamo na povrch henny), aby sa navrchu nevytvorila zaschnutá vrstva a necháme zmes stáť niekoľko hodín na teplom mieste, napríklad na radiátore alebo v horúcom vodnom kúpeli. Farbiace pigmenty potrebujú teplo a čas, aby sa uvoľnili.
3. Čakáme. Henna musí stáť minimálne 3 hodiny. Zmes môžete pokojne nechať stáť aj dlhšie, až do 24 hodín. Ideálne je namiešať hennu ráno pred odchodom do práce a po návrate domov ju môžete aplikovať na vlasy a nechať si ju na hlave cez noc. Alebo ju môžete naopak namiešať večer, necháte zmes stáť cez noc a ráno ju môžete aplikovať. Samozrejme, musíte mať na to voľný deň (ideálny je víkend).
4. Aplikácia – Pred samotnou aplikáciou vám odporúčame natrieť si pokožku v okolí vlasov mastným krémom, inak by henna zafarbila aj kožu. Hennu znovu zamiešajte, ak je príliš hustá, môžete pridať trochu teplej vody alebo citrónovej šťavy. Keď je konzistencia ideálna, môžete začať s farbením vlasov, podobne, ako keď používate bežnú farbu.
Keď ste hotoví, vyčešte si vlasy hore, utrite hubkou hennu z kože v okolí vlasov a zabaľte vlasy pevne do potravinovej fólie. Potravinová fólia je skvelý trik, ako ochrániť oblečenie, gauč a vankúš od zafarbenia. Dajte pozor, aby nebola fólia utiahnutá až príliš, keďže ju budete mať na hlave niekoľko hodín. Odporúčame dať si na hlavu ešte aj čiapku, aby boli vlasy v teple – henna tak bude pôsobiť intenzívnejšie.
Nechajte hennu na vlasoch pôsobiť 3 – 12 hodín. Majte pre istotu po ruke papierové utierky, ak by farba začala spod fólie stekať. Stáva sa to vtedy, ak namiešate príliš riedku zmes.
5. Zmývanie – Po uplynutí doby pôsobenia vás čaká nekonečné zmývanie. Pripravte si pevné nervy a ešte pevnejšiu krížovú chrbticu, lebo nad vaňou budete sklonené minimálne pol hodinu. ŠAMPÓN NEPOUŽÍVAJTE! Drobné čiastočky henny totiž na vlasoch ďalej pôsobia aj po umytí. Pri umývaní sa snažte dôkladne premasírovať každý centimeter pokožky hlavy, inak môžete nejakú časť prehliadnuť a budete sa musieť do kúpeľne vrátiť znovu, keď vám budú kúsky henny opadávať na plecia. 😀
6. Po hennovaní – používajte pohennované vlasy ako bežné vlasy. Ak plánujete chemickú úpravu účesu (farbenie alebo trvalá), odporúčame dodržať odstup aspoň 1 mesiac.